Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Jaký počítač na střih
K HDD a rychlosti bych jeste pridal, overit 80zilovy kabel, a zapnute DMA, pokud dva hdd tak kazdy na sve ksande a mimochodem master ma byt az na konci, uz jsem zazil nekolik vykonnych PC a na banalitach se ztracel vykon. Zahazovani frejmu muze mit take co do cineni s grafikou,chipsetem pokud neni vykonna a clovek se chce koukat alespon na preview :)
Re: 4xRe: Jaký počítač na střih
7200 rpm rozhodně není pomalý disk ;-), problém bych viděl v neoptimální konfiguraci počítač - absence 2 fyzického disku (rodělit jeden disk na dva je fakt o ničem :-))) a možná i zabordelený systém. Já mám v PC nainstalovaná 3 operační systémy - WinXP kvůli výhodám NTFS a jen a pouze na zpracování videa - registry jsou čisté jako lilium, kromě V-Dubu, DivX a XVid kodeku, programu k TV tuneru a Ulead Video Studia tam není zhola nic, Win98SE na gamesy a testování různých programů a jiné ptákoviny a Mandrake Linux na vše ostatní. Několikagigabitový registr zanesený různými zbytky po instalaci a odinstalaci programů rozhodně nepřispívá k výkonnosti systému určeného pro střih videa ;-)
4xRe: Jaký počítač na střih
\"Frame\" je podle slovníku (mimo jiné) snímek a těch by mělo být - v normě PAL - 25 za vteřinu. Pokud některý vypadne, kůň (například) jakoby cukne nohou. Z různých rad jsem usuzoval, že bych mohl mít pomalý disk - i přes ty zmíněné otáčky - neboli, že HDD nestíhá někdy svoji práci. Je mi jasné, že tzv. rendering je o práci procesoru a pamětí a že chyba může být i v samotném SW, ale nikdy jsem si nepřipadal nic víc, než poučený laik a snad i jakžtakž obchodník svého oboru, schopný maximálně své vědomosti sestavit např. do knihy nebo se naučit editovat tento WEB. Nejsem ani žádný dvacetiletý juhan, jenž by měl přirozený vztah ke všemu, co s počítači souvisí \"už od kolébky\". Diskutér přede mnou s krásným jménem a zajímavou \"neanonymní adresou\" měl ostatně už více příležitostí, aby nám sdělil svou - a chci uznat, že nejspíš praktickou - radu. Ale - abych tu nenavozoval ani teď náznaky konfrontačního tónu: ANO, dva HDD budiž dobrou radou a nejpíš nestačí mít rozdělený disk na dva díly (sytém a data), jako to mám já, ale docela praktický je pravděpodobně třebas i tzv. šuplík, o němž jsem tu psal aktualitku už v červenci 2002, když jsem se používání redakčního samoobslužného SW našich stránek teprve začínal učit (http://www.videokamery.cz/view.php?cisloclanku=2002072001)...
Budu si to pamatovat, že při renderingu je dobré ukládat na onen druhý disk, aby čtecí hlavička HDD neměla ve své práci zmatek. A další čtenáři těchto stránek se to určitě rádi dozví taky. Díky... :-D)
Re: Re: Re: Jaký počítač na strříhání
\"i HHD s 7.200ot./min mi někdy dělá chyby ve framech\" Těžko říci, co tím chtěl básník říci...Patrně mu jeho systém zahazuje některé frame, stíhal renderovat video v požadovaném framerate... Co zatím nezaznělo je, že pro střih videa je nanejvýš žádoucí mít v počítači DVA HARDDISKY - na jednom je uložené nekomprimované video, na druhý disk se pak ukládá zpracovaný komprimovaný finální produkt - tzn. z jednoho disku se POUZE čTE, na druhý disk se POUZE ZAPISUJE. Výkon takového systému je pak mnohem svižnější, než když se čte i zapisuje na jeden disk. Osobně mám doma PC s Duronem na 700MHz - 3 roky starý počítač, rendering videa trvá, ale nemám zahozený ani jediný frame ;-) V PC mám ovšem (možná úchylně) 4 HDD, dva visí na IDE řadiči s UATA 133 a docela to šlape jak hodinky :-)))
Re: Re: Jaký počítač na strříhání
Chtěl bych se zeptat, co znamená \"i HHD s 7.200ot./min mi někdy dělá chyby ve framech\". Data se špatně přenesou do PC, nebo po sestříhání a doplnění tytulků špatně převedou na DVD formát, nebo zpět do kamery na miniDV? A jak tomu můžu zabránit? Začínám se střihem a mám právě 40GB disk s 7200 ot/min. Děkuji za odpověď.
Re: Jaký počítač na stříhání
Záleží i na střihacím softu. Začínal jsem s Uleadem v roce 1998 na celeru 300 Mhz a taky to šlo. Práci jsem si udělal v náhledech a finální rendering pustil na noc. V té době samozřejmě ještě zdigitalizovaný analogový záznam. A pak také existují grafické karty, které spolupracují se střižnami a využívají výkon grafického procesoru a nezatěžují CPU tak intenzivně a to práci velmi urychlí. A zase je to otázka peněz, kolik si může člověk dovolit investovat.
Re: Jaký počítač na strříhání
Je opravdu velké téma. před 1/2rokem jsem to dělal na PC Celeron 1,3GHz;RAM 396GB;HD 60GB;OS Win 98SE. A zjístil jsem že pokud člověk nechce čekat a potřebuje opravdu dělat je jediné východisko: koupit lepší hardware. momentálně dělám P4 2,4HT;RAM1024GB;HD2x120GB;OS Win XP Pro.řekl bych že i tato konfigurace trochu pokulhává, ale už člověk nemusí tak moc čekat. Rychlost je jedna věc a použitý software je druhá. Pokud to člověk myslí opravdu vážně a má více peněz, určitě doporučuji APPLE. Co se týká těch dob nahrávání-přehrávání. 1Hod. záznamu DV PAL 720x576 má něco kolem 13GB na HDD. Pokud budete dělat střih a tytulky atd. doporučuje se mít 50% místa navíc. př. máte 1 hod. záznamú=cca 13GB dat.na HDD= pro další práci by systém měl mít nejméně na HDD cca 7GB.tzn. že na HDD pro 1hod. by jste měl mít cca 20GB volného prostoru. Doba nahrávání je stejná jako velikost na kameře. do PC se bude ukládat záznam 1:1. Horší to je u práce. Heslo: čím rychlejší hardware tím blíže se přiblížíte k poměru 1:1. na mém stroji to má spomalení cca 20sec. na 1min. a to vše za předpokladu že hardware a software opravdu spolupracuje na 100% a využívá plného výkonu. Jak už někdo napsal: dá se to dělat i na strojich s 300MHz procesorem. ale ta doba je opravdu tak dlouhá, že to si můžete udělat volno na cca 5 - 20 hodin. pokud to chcete dávat do MPG4 nebo DivX, tak to už je opravdu na dlouho. pokud budete mít nějaký dotaz napište. DV zdar...
Re: Re: Jaký počítač na strříhání
Je však pravdou, že na méně výkoném hardware se v případě renderingu obsáhlejších částí (titulky, animace, efekty, úpravy obrazu) ukoušete nudou. (Případně stanete závislým na kafi/čaji/cigaretách...;-)) Nebude to sice situace, kdy se na PII300 a AP5 renderoval film kolem čtrnácti hodin(osobní zkušenost), ale i tady platí - čím výkonější hardware, tím půjde práce lépe. Rozumnou sestavu bych proto viděl 512 - 1024 MB paměti, procesor Pentium2,5 a pevný disk 120 GB 7200ot 8MB cache...
Re: Jaký počítač na strříhání
Přestože tuším, jak velkou polemiku mohu vyvolat, nabízím zde vedle názoru poučeného laika i kousek osobní zkušenosti: není to až tak dávno, co jsme stříhali digitální video na PC s Celeronem 466MHz (Pinnacle7), ale je pravdou, že instalací Pinnacle VS8 a zejména OS W-XP se stal tento procesor (měl k sobě 128MB RAM) nepoužitelným. Zkusil bych tvrdit, že dnešní pokrok je až tak daleko, že tak pomalý (nový) procesor, aby na něm nešlo dělat digi-video, už nepůjde sehnat. Máme i tu zkušenost, že např. SW ULEAD nižších verzí pojede od nějakých 200-300HMz taktovací rychlosti procesoru, ale přepočítávání (rendering) bude o dlouhých časech, zvláště s pomalejšími pamětmi RAM. Minimální konfiguraci pro video může hodně ublížit šetření na operačních pamětech (zejména pro W-XP je minimum raději 256MB) a také logicky příliš pomalém HDD (i HHD s 7.200ot./min mi někdy dělá chyby ve framech) anebo grafické kartě. Velmi žádoucí bude samozřejmě také velký HDD - 80GB už dnes nestojí tak mnoho, ale i 40GB bude nepochybně stačit. Každá minuta videa (miniDV) zabírá zhruba 200MB a tedy Vašich dotazovaných 30 minut by mohlo dělat něco přes 6GB. Další místo spotřebujete renderingy- začleňováním střihů, titulků a efektů do veledíla - kdy si ještě nemažete původní soubor a tak dále a tak dále... Nahrávání 30minut záznamu bude trvat logicky 30 minut, protože se tak děje z kamery v reálném čase. Ještě drobná připomínka k operačnímu systému: např. Windows 98 neumožňují (FAT-tabulka) ukládat větší soubory, než 4GB, to znamená, že s těmito OS se musí zpracování delších záznamů realizovat po částech (a pak se mohou eventuálně zase spojovat). HOWG :-)