Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
Poznamka k prokladani: pro DV video je standardni poradi pri prokladanem zaznamu "lower field first", totez by se melo pouzit i pro vystupni MPEG2 soubor. Pokud se pouzije "upper field first" tak to muze v nekterych programech udelat paseku ktera se pak na TV pri pohyblivych scenach projevi jako skubani v obraze (ve Vegasu je to jedno - ten to prepocita vzdycky spravne).
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
Separate streams oddělí audio a videostopu do dvou různých souborů. Typické je to pro využití při nekomprimovaném zvuku PCM *.wav. Architect pak audio stopu k videu sám přiřadí automaticky, pokud ji necháte ve stejném adresáři. DVD PAL je automaticky prokládané, takže není co řešit. Vegas má v nastavení projektu mpeg2 volby upper field first nebo lower field first nebo progressive. Pozorně se podívejte. Projekt mpeg2 renderujte vždy s upper field first, je to pak jednodušší při authoringu v DVD Architectu.
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
A jak je to ve Vegasu? Termíny "interlace" a "progressive" jsou mi jasný, ale Vegas to nikde v nastavení nemá - nebo respektive: můžu zvolit DVD PAL nebo DVD PAL separate streams (jsou tam samozřejmě i jiný volby, ale pro projekt do mpeg2). Je tedy nastavení separate streams progresivní nebo jde o něco jiného??
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
Diky moc pánové, budu experimentovat dál s různými nastaveními v PS 10. V případě problémů se ozvu. Petr
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
Ano, pri tvorbe standardniho DVD-Video formatu ze standardni PAL videokamery urcite NE progresivni kodovani (= neprokladane). Vzdy nechavat (nebo zvolit) interlace (= prokladane).
Re: Renderování a DVDauthoring v PS
Petr: Ty vodorovné čárky a šmouhy způsobuje tzv. prokládání (interlace) obrazu: 25 snímků = 50 půlsnímků. Jeden půlsnímek zobrazuje liché a druhý sudé řádky obrazu. Při přehrávání takového *.avi na PC tyto půlsnímky vidíte. Dobré přehravače to umí odstranit a sloučit oba snímky (deinterlace). Přesto dávejte projekt renderovat jako interlaced, protože až jej vyexportujete na DVD, na normální Tv bude vše OK. I při přehrávání takového DVD v PC při použití třeba WinDVD nebo Power DVD player-u by mělo být vše v pořádku. Progressive encoding sloučí oba půlsnímky v jeden, což vždy vede k rozostření, a v rychlém pohybu kamerou nebo u rychle se pohybujícího předmětu může způsobit ty vlající šmouhy - "ocas". Tohle nastavení je výhodné u kamer, které umějí progresivně snímat - tzn. že místo dvou půlsnímků na obrázek je snímek pouze jeden, jako u filmu. Typicky u některých HDV kamer. Pozor ovšem také na rychlost závěrky - i ta Vám může takovou stopu za objektem způsobit, je-li příliš pomalá (zpravidla v horším osvětlení, pokud se točí na automatiku). Takže experimentujte a zase se ozvěte, kdyby byly problémy. Je tu dost ochotných duší... (;-))