Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Výběr kamery
Děkuji Vám pánové
Re: Výběr kamery
MilanM: Eda má pravdu. U skutečného režimu 16:9 nedojde oproti 4:3 po přepnutí kamery ke snížení obrazu na výšku, ale k jeho podstatnému rozšíření. A to logicky beze ztráty kvality, protože samotný snímací čip má rozměry v poměru 16:9 a také tomu odpovídající počet obrazových bodů. Takže naopak režim 4:3 tu představuje jen částečné využití rozměrově jinak širšího čipu... V hledáčku takové kamery pak někdy můžete vidět i nevyužité části snímaného obrazu jako dva obdélníčky po stranách, které mají menší jas i kontrast.
Re: Výběr kamery
MilaneM -ha ha ha :-) Skutečný možná tak záběr (širokoúhlejší), ale záznam rozhodně NE! Záznam 16:9 i rozlišením umí málo co a dokonce ani profi HD Video kamera canon za 300.000,-kč ne... Vaše video, se vsadím, bude mít výstupní rozlišení vždy a zase jen 720x576 tedy "4:3"... Co je to tedy širokoúhlý záznam??? Na titulky v pruzích co neexistují zapoměnte! Leda pruhy dodáte v PC v editoru přímo do obrazu (jde defacto o zbytek obrazu do poměru stran 4:3, kdy čistý obraz 16:9 bude mít rozlišení sníženo na 720x406 a celková bude a musí být zase jen 720x576(!!!) a údaj AR bude 1:1 -Vlastně uděláte z Anamorfního záznamu 16:9 tzv. Latterbox)
Re: Výběr kamery
Ono je to, Edo, s režimem 16:9 u spotřebek pravda jen z větší části. Ty, které mají optický stabilizátor - tedy alespoň minimálně Panasonic GS400, Canon MVX3i a MVX45i, využívají v anamorfu nějaké ty pixely čipu navíc po stranách, určené jinak pro foto režim. Záběr se opravdu oproti 4:3 o něco rozšíří - ikdyž závratné to zrovna není... (;-))
Re: Výběr kamery
Jo tak se mi to objasňuje, u té Sonky píší..16:9 širokoúhlý (plný) záznam.. takže by to měl být ten skutečný 16:9 a do pruhů by měly jít titulky. Ahoj Milan
Re: Výběr kamery
U TV vysílání 4:3 a u filmu 16:9 videtelného obrazu je to tak, že černé pruhy vygeneruje studio přímo do analogového signálu a na telce to již nejsou černé pruhy ale součást obrazu-prostě obraz s černou barvou a proto v něm můžou být titulky i loga a j. info-je to prostě součást obrazu! Můžou a bejvaj ty "pruhy" být třeba i červené :-) Nejsou to totiž pruhy, je to obraz!
Re: Výběr kamery
Většina amatérských kamer natáčí video v režimu 16:9 takto: nerozšíří se opticky záběr na širší, ale-původní obraz 4:3 se jen zamaskuje shora a zespodu jakoby černými pruhy, vpodstatě jde ale o vepsaný(!) výřez 16:9, ale(!!!!) obraz 16:9 se stejně přepočítá (ztrátově!...) do matice pixelů opět o rozlišení 720x576 tedy "4:3"!... (vlastně je to rozlišení 720x576 poměr přesně 5:4 s údajem Aspect Ratio 4:3 a video 16:9 je také o rozlišení 5:4 s AR 16:9) Tedy vobraz 16:9 je u amatérek jen fligna... Vezme se svisle méně(!) řádků (406) a zapíše se do matice s 576 řádky, tzv. anamorfní záznam-obraz 16:9 je v matici "4:3" jakoby natažené na výšku a při reprodukci se jen jakoby roztáhne do stran na obrazovce 16:9 a nebo se dole a nyhoře vygenerují černé pruhy u telky 4:3 a tedy jsouli "pruhy" vygenerovaný uměle, z čehož je jasné že nejsou součástí obrazu a tedy nelze do nich dát titulky neb v obraze defacto reálné černé pruhy neexistují!
Re: Výběr kamery
Díky, takže je to jako u foto, hlavní devizou je velikost čipu. a prosím tě pokud se natáčí ve formátu 16:9 má to nějaký význam např na kvalitu atd. mimo toho že na TV 4:3 jsou černé pruhy kam se dají dát titulky?
Re: Výběr kamery
Nechce se mi hledat parametry obou kamer, ale obecně platí, že velký zoom bejvá vykoupen jednak menším CCD snímačem a tedy větším šumem a jednak mnohem větší základní ohniskovou vzdáleností-tedy že má soustava optika+CCD celkem málo širokoúhlý záběr a v interieru aby pak človět lezl zády po zdi a stejně se mu do záběru vejde velmi málo :-( Nicméně široká předsádka něčiní problém-snad že levnázvětší soudkovitost obrazu-zbortí po stranách svislé linie..., daleká naopak bez alespon částečného zazoomuvání bejvá často v rozích obrazu vidět, jako by jste koukal zkrze rouru!...