Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Snímací prvek
Nechci se tady pouštět na nějaký "tenký led", polemizovat o tom, co neznám, ale ta "kamča" JVC HD10, je přeci jen už z roku 2003. A já si tedy myslím (moje NV-DX100, ta už je z roku 1999, já stárnu, ona také), že vývoj za těch pár let šel přeci jen trošku dopředu. Že se světový "obchod" ubírá cestou "vše ještě levnější nežli dříve", tomu my nezabráníme. Musíme (tedy dle mého názoru) vybírat aspoň to "menší zlo". Zdali je NTSC lepší nežli PAL, no já jsem v tomto ohledu zastánce PALu, nebo při jeho vývoji se mnozí právě poučili z chyb stařičkého NTSC.
Re: Snímací prvek
A JVC HD10 nebo PD1 velikostí jako MX2 by se nelíbila? Má stejný CCD iengine jako řada HD100, 110, a stále novší i až dokonce s 60p! Apropo bohudík PAL??? Spíše bych uvítal NTSC všade, PAL trpí pod nadvládou NTSC, kvůli němu digitální video miniDV a DVDvideo není 4:3 přesně jako analogový PAL, rozlišení je kvůli NTSC nikoliv 768, ale jen 720 :-( kvůli levné výrobě kamer i DVD playerů s obojím...(NTSC má stejný poměr stran i rozlišení :-) , a tedy je nutné v Evropě údaj o AR... Neb 720/576 není 4:3!!! Dále progresiv potřebuje alespon 30fps,ale PALmá jen 25fps (50Hz) a tedy pro progresív v digitálu "PAL" (digitál nezná PAL nepal, ale jen rozlišení a fps a kodování barev!) je 25p (jen 25Hz!!!) málo!
Re: Snímací prvek
Ano, ta JVC GY-HD100U je skutečně super, měl jsem možnost ji vidět (i "ošahat si ji"-furt jsou někde nějaké ty výstavy), ale ta cena - cca $6.500 (tedy víc jak 100.000Kč) je také o něčem vypovídající. Mě by se také líbila (mám rád Progresiv), ale už je pro mne veliká, těžká a dnes také i drahá. U digitálních kamer je také jeden z důležitých prvků procesor, který ta digitální data, dodávaná z CCD či CMOS zpracuje a předá dál. A tady je také nejeden problém. V tomhle ohledu nemůžeme srovnávat prakticky kontinuální snímání videokamery s digi foákem. Samotné rozlišení je bohužel, ač se nám to líbí či ne, dáno příslušnou normou, tady v případě SD je to u nás bohudík PAL (chudáci v Americe či např. i Japonsku s NTSC, že?).
Re: Snímací prvek
Oprava: plat=plast
Re: Snímací prvek
Raději jeden CCD ale velkej!!!A k tomu úměrně i plocha skla objektivu (udává se pro lepší představu samože světlost - průměr-ale fakt čistě skla, né tubusu s plastovým tlustým mezikruhem a pak malinkaté pidisklo nebo dokonce plat...) To celé dá vysokou světelnou citlivost obecně. Druh technologie tomu může mírněpomoci/ublížit. Né však výrazně, fyikální zákony optiky - průchod/dopad světelné energie na plochu, jsou přírodou dány obecně! A digifotáky hlavně větší kompaktní UZoomy a alespon značkové elektronické zrcadlovky, maj také jen jeden CCD a panečku, jak věrný obraz mají! CCD je často přes 1/2"! Dále záleží, jak obraz zprzní komprimace, u miniDV bohužel již samo malé výstupní rozlišení: jen 0,4Mpx!!!!!!! :-( ..., bez ohledu na velikost CCD a jeho počet Mpx je miniDV výstup(!) vždy takto mizerný :-( Je dán standartem miniDV a DVDvideo! Nefunguje jako digifotoaparát, kdy si pixely CCD a výstupního souboru odpovídají přesně pixel na pixel! (pixel mapping). Krom jediného formátu videa: HDV1 1280x720p od JVC :-)
Re: Snímací prvek
Za sebe mohu konstatovat, že miniDV je skutečně tou nejlepší volbou, co se tedy formátu ukládání týče. Následné zpracování v PC je už dá se říci dokonale zpracováno, střihový SW je v mnoha cenových (ale i kvalitativních) kategoriích, takže je z čeho vybírat. Sám jsem vlastnil kamery SONY a PANASONIC, teď přemýšlím o tom CANONU (samozřejmě HV30). Na fy. Panasonic nedám dopustit, jeho kamera toho prožila se mnou moc a vždy OK. Tedy dle mne, pokud HDV tak HV30, pokud ne pak určitě Panasonic (miniDV).
Re: Snímací prvek
Díky za odpověď, uvažuji o koupi videokamery už jsem se tu ptal na názor jestli Panasonic NV-GS500 nebo Canon HV30, byl mi doporučen Canon což se mi taky jeví správná volba potom co jsem si přečetl různé recenze a názory jejích uživatelů. Pořizovací cena je na mě dost vysoká když k tomu připočítám ještě nějaké příslušenství (náhradní baterku, mikrofon, stativ, brašna atd.), tak jsem se začal poohlížet po levnějším zboží od různých výrobců, ale vždycky mi tam něco chybí (vstupy, výstupy, patice pro příslušenství, vstup pro externí mikrofon,stabilizátor optický nebo elektronický ), když má to nemá zase to, když zvolím MiniDV což se mi jeví nejrozumější hci až když záznam upravím v PC to dát spátky na kazetu a mít to jako zálohu takže tam chci mít vstup z PC do kamery, vstup pro externí mikrofon považuju za důležitý a patice pro příslušenství taky, hledáček je samozřejmostí u některých modelů se tomu ani hledáček nedá říct,další věc je kterou značku zvolit u levnějších modelů, koukal jsem na Canon, Sony, Panasonic a JVC, když jsem vybral Panasonic NV-GS320 tak nemá vstup pro externí mikrofon, Panasonic NV-GS230 ho má ale zase nemá optický stabilizátor, obě kamery mají 3CCD, Canon, Sony, JVC mají jeden snímací prvek CMOC nebo CCD o různých velikostech, tak a teď, který značce dát důvěru, a je volba pro MiniDV ta pravá? pro zálohování asi super a co kvalita záznamu a další zpracování v PC. Je to docela dřina vybrat kameru - DVD, HDD, SD, MiniDV- hodiny prohlížení a porovnávaní a jsem z toho víc a víc nemoudřejší, když už si myslím že to mám tak pak zjistím že vlastně nic nemám. Tak a kde udělat kompromis co na kameře oželet. Hlava plná informací a teď to nějak setřídit a nezbláznit se z toho. :-)
Re: Snímací prvek
CMOS mám doma v kameře, tak ho rozhodně nevidím černě .-))) ani ho nepodceňuji... a v tomto duchu, co jsi napsal, jsem se chtěl taky rozepsat, ale na konec jsem to neudělal.. otázka zněla jen --Snímací prvek -- .. jinak souhlas .-))
Re: Snímací prvek
Ja by som to nevidel tak "čierno" s tými CMOS prvkami. Veď v digitáloch sa využívajú CMOS a taktiež nové kamery sú osadzované CMOS prvkami. Pozrite si testy kamier na www.videoaktiv.de/content/category/4/32/57/ Rozhodujúce je urči si priority, na čo kameru chcete využíva a kožko chcete investova. Všeobecne ale platí to čo povedal appalacio: väčší a viac snímacích prvkov = predpoklad kvalitnejšieho obrazu, ale potom je tam ešte spústa ďalších prvkov, ktoré ovplyvňujú kvalitu. Najdôleležitejší je však samotný človek a jeho prístup k natáčaniu. Prajem všetko dobré a šastnú ruku pri výbere kamery. PIPO
Re: Snímací prvek
jednoduše... je lepší mít více čipů.. tedy 3 je lepší než 1, dále je lepší větší než menší, tedy 1/3 je lepší než 1/6... z uvedených je tedy prostým porovnáním lepší 1/2,5..dále je potřeba rozlišit typ čipu... používají se CCD čipy či CMOS..CCD čipy (jde o technologii a zpracování, nebudu blíže rozebírat) jsou lepší než CMOS co se týká zobrazení v extrémnějších podmínách (šero, přechody atd) CMOS je zase o dost lacinější a v 70proc scén se CCD min. vyrovná či je i někdy překoná... tedy nejlepší je 3CCD s velikostí tak kolem 1/2 ... je to šíleně drahé... rozumná technika se pohybuje někde kolem 3CCD velikost 1/3 (kamera cca kolem 100tis).. středí cenová nebo nižší cenová hladina 1xCMOS 1/3 (kamery kolem 20-30tis) či různé kombinace.... obecně však lze říci, že prioritou by měla být hlavně velikost čipu... pak počet, pak typ .-)))