INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Klid Edo, ten JPEG má dostatečné rozlišení a i tiskárna na tom bude několikanásobně lépe než HD kamera :-). Srovnáváš nesrovnatelné.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Oldass, tisk obrazce doma je ovlinen rozlisenim souboru, rozlisovaci schopnosti tiskarny i papiru a velikosti obrazce (format) i vzdalenosti snimani kamerou - velky format z 1m se treba ani nevejde do zaberu, maly se mush zazoomotat z 1m a tim je vetsi vliv vad optiky, o vlivu osvetleni nemluve, aby se neco mohlo srovnavat.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Pavle, rozliruj ROZLISENI a ROZLISOVACI SCHOPNOST! (Ignorante...) Ano, rozlísovaci schopnost neroste umerne s rozlisenim kamer. Nic divneho. A mnohe, za leta vyvoje a konkurecniho boje! vychytane SD kamci, mohou mit rozlisovaci schopnost blizici se rozliseni vyst. souboru- to je limitujici! A naopak, 1. HD kamci zatim zdaleka nedocili svemu limiu- rozliseni FullHD souboru. Proc trh nepotrapit a darovat hnet maximum?... Az nabidne konkurence lepsi o chlup, nabidne Sony lepsi, ale jen o 2 chlupy ;-) Proto rozdil HD vs SD nebyl hlavne spocatku markantni. Tak cemu se podivujes? Ja plivu davno na napis FulLHD na i profi kamerach a tvrdil jsem davno, ze leckera novsi spotrebni HD rucka nema o nic horsí obraz, nez 1. HD proficky a lepsi nez SD profi!
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Pokud jde o DV kamery, ty na stejném webu vykazují rozlišení videa cca 500x260 bodů. Takže, posun zde je :-). ---------- CMOS a RS bych sem netahal, tohle vlákno je o něčem jiném.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Jestli žádné testovací obrazce nemáš, stáhni si tento, vytiskni a nasnímej. (http://www.jardabar.net/a1/CamcorderTestScreen02.jpg) ------------ Nastav si kameru jak chceš a ukaž nám prosím porovnání s automatickým režimem. Natáčej alespoň při dvou rozdílných světelných podmínkách.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Pavle, ale mě tvé teorie nezajímají, mě zajímá praxe a proto Tě prosím u důkaz v podobě nasnímaných obrazců. Dokaž, že máš pravdu.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
A ještě poslední dodatek - za sebe si osobně počkám, až soňáci vyřeší u svých CMOS kamer (všechni ostatní výrobci osazují dražší kamery zatím pouze CCD snímači, bez vyjímky) ten rolling shutter a pak si rád koupím nějakou novou (ještě víc HD .-) ) kameru. Ale krom Z1 nemá dnes Sony kameru, která by měla univerzální použitelnost, by je Z5 velmi solidní (nebýt RS, byla by pro mě tou ideální kamerou, bohužel pro mě to zatím univerzální kamera není). Tak snad příště, prý to do dvou let vyřeší.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
(osobně si taky velmi dobře pamatuju, jak dokonce Dodo přijel do Prahy, protože nemohl uvěřit tomu rozdílu mezi Z1 a XH-A1 v HD; pak ale pochopil, že rozlišení není všechno a Z1 si oblíbil kvůli jiným vlastnostem, by ostrost/prokreslenost měla v HD znatelně nižší - prostě praxe je něco jiného, než jeden vytržený parametr z kontextu, to jsou debaty pro laiky .-)) ).
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Oldass - tak jen prostá změna parametru horizontální frekvence detailů sníží rozlišení XH-A1 asi o 10pct (BBC měla správně nastaveno .-) ), o nutnosti držet jistou clonu, nenechat pracovat dešumátory atd nemluvě. Rozlišení 600 bodů odpovídá oldassi SD kvalitě. Tuhle kameru velmi dobře znám (a porovnal jsem ji se Z1, FX1 i HMC151E či JVC GY HM-100, první dvě běžně a poměrně často při multikamerovém střihu) Přijde mi jako komický závěr, že kamera s nejvyšším počtem bodů na čipech (a prokazatelně vyšším rozlišením .-) ) vychází na camcorderinfo jako nejhorší, s rozlišením SD kamery .-) . Napsal jsem už mnoho, kdo chce chápat fakta, pochopí, kdo nechce, vybere si jeden parametr a dvacet dalších (blahoskonně :-)) ) zanedbá. Debata nemá další smysl, souhlasím s tím, že lepší ji vážit si kladů (a současně znát zápory, aby člověk věděl, kdy mu jeho kamera poskytne skvělé výsledky, kdy ne a kdy to může částečně ovlivnit nastavením). Ale že je nápis full HD na ručkách za 15k marketink, o tom skutečně není nejmenších pochyb :-).
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Krasne a vystizne napsano, s tou sikmou carou. (Nejtezsi je pro digital -matematicky zapis udaju XxY a to skokově, nespojite, vsak cara pod uhlem 45st. a tedy i sikme kontury objektu). I proto srovnavam kvalitu TV na rozlisovaci schopnost, nejem rozliseni-tedy i vlivu elektroniky, na logu NovaTV, na te spiralce (logo je generovane, vylucuji vliv zdroje obrazu, filmu). To (rozlisovaci schopnost) je A. Ale pohyb v obraze je B! Proklad je plynuly ale jen sali oko (jak ci!) Progressiv je jak fotky :-) ale potrebuje alespon 50fps na prudsi pohyb = vetsi naroky na cip a dat. tok a tedy cenu!
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Je to tak Edo.Hrajeme si se slovíčky.Pro mne je důležité,že čára úhlopříčně přes display je méně zubatá díky vyššímu počtu řádků ač v prokladu.A také obraz plný detailů po celé ploše.Je to rozkoš dívat se na záznamy z přírody.Mladá generace točičů moc nezná principy záznamu a reprodukce obrazu.Stativ je zbytečný , třicet střihů do minuty a pokud možno nakřivo.Nedávno jsem zaslechl výrok mladíka o neschopnosti výrobců dodat kartovku Full HD s progresivním záznamem.....co na to říci.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Souhlas až zase na to názvosloví - "rozlišení kamery"..., namísto rozlišovací(!!!) schopnost(!) kamery. Rozlišní kamery se zpravidla myslí počet buněk na CCD, rozlišení (výstupního) videa se myslí matice souboru XxY. Doposavat je to vše jen předpoklad kvality obrazu (ale ani jedno ani druhé, i když bude údaj vysoké čísilko, nicméně je to předpoklad! Nezlze u malého rozlišení nebo malého rozlišení výstup. souboru docílit vysoké rozlišovací schopnosti!!!!! A to hlavně tvrdím já a oldass), zárukou kvality obrazu je až rozlišovací schopnost celku! (samo opakuji a jak tvrdí i Pavel - včetně objektivu, velikosti CCD a barev. vzorkování-samplování, jak píše albon, či komprimace/dat. tok -toto tedy už ksakru neopakujme..., to je snad jasné?!) Dodržujme toto názvosloví prosím: Rozlišení a Rozlišovací schopnost kamery. Dík!
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Pokusím se také přispět troškou do mlýna.Pánové buďme rádi,že tu máme vyšší rozlišení a můžeme ho užívat.V SD záznamu jsme také diskutovali, která kamča jede lépe a v začátcích měly VHS a VIDEO 8 horizontální rozlišení cca 230 řádků.Optikou lezlo do kamči mnohem více a na výstupu bylo systémově 720x576.Postupně přišly nové systémy a komerční kamery se v digitálu sotva přehouply přes hranici 500 řádků.S nástupem HDV jde o obdobnou situaci.Je to komerční systém, který má hodně omezení.Full HD je pouze reklamní tah.Málokterá kamera má rozlišení větší než 1000 řádků horizontálně a jak se nám obrázky líbí Při datovém toku 25 Mbps a 4:2:0 vzorkování není mnoho prostoru. Pravý Full HD je někde jinde.Jsou to 3 velké čipy 2,2 mil s progresivním snímáním, 4:4:4 vzorkování, kazetový záznam s datovým tokem 880 Mbps.....................
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
OPRAVENO (z mobilu se to prostě nedá tukat...): Fotaky?! Leda levna mejdla do kapsy a v mobilech... Mildo, fotaky v 99% praveze berou pixely mativne!!! Pak jen mene ci vice komprimuji, nebo resizuji, ale jen na nizsí sozliseni. (na vyssi jen rezim digizoom…) Od fotaku a tohoto jejich nativniho pojeti prace s pixely 1:1, plyne praveze mylna predstava většiny lidi, pri vyberu kamery, ze je to podobne (ze napr. 3Mpx kamera zaznamenava video o rozliseni tako 3Mpx a proto mysli, ze cim vice Mpx tim lepe) ... Mildo, uvaz - muj Olympus mel vadnej 1 pixel (umrel az pozdeji, to se bohužel stava) a skutecne to byl i v TIF souboru 1! bilej ctverecek. V JPG komprimatu byl kolem nej jeste svetle sedy opar cca 3x3 px. Dukaz je na svete! Nastesti ma ten Olympus funkci pixel mapping, mysleno jakoze "opravi" vadny pixel (ale pouze jeho RGB udaje zprumeruje s okolními pixely) :-)
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Fotaky?! Leda levna mejdla do kapsy a v mobileci... Mildo, fotaky v 99% praveze berou pixely mativne!!! Pak jen mene ci vice komsimuji, nebo sesaizuj, ale jen na nizsí sozliseni. Od fotaku a tohoto nativniho pojetipixelu plyne praveze mylna predstava pri vyberu kamery... Uvaz- muj Olympus mel vadnej 1 pixel a skutecne to i v TIF fotce 1! Bilej ctverfcej. V JPG komprimatu byl kolem nej jeste sedy opar cca 3x3 px. Dukaz je na svete a nastesti ma ten Olympus funkci pixel maping, kdy "opravi" vadny pixel (jeho RGB udaje zprumeruje s okolnimi) :-)
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Nechci se do toho motat. Každej si hájí svůj výklad. Nicméně i v dnešní době velkého rozlišení a hodně MPx i foáky dopočítávají interpolovaně na větší velikost snímku. Takže nějakech +- pár bodů u kamery nás nemůže rozházet.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Obhajovat kvalitu obrazu tim, ze ma kamera XLR vstup? A horsi rozlisovaci schopnost bodu, carek/palec obhajovat peknymi barvami??? O vernorsti barev se neprem. To je jine tema, Pavle, i kdyz nemene dulezity parametr obrazu! Jo a vyhodou je prej kartovy zaznam? Co na to zarputili zastanci pasky?
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Já myslím, že by si mi měl ukázat, jak po nastavení získáš vyšší rozlišení obrazu (rozlišovací schopnost kamery) oproti automatickému režimu. Těším se na screenshoty testovacích obrazců v různých podmínkách :-). Jinak jsou to jen slova ...
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Tak to se právě mýlíš, u těchto kamer je třeba nastavit parametry správně (nejsou to ručkt za 10k, stavěné na automat, naopak .-) ). Ale fakta - BBC uvedla při testu nastavení všech parametrů, to za prvé. Zadruhé - v současnosti nejpoužívanější kamery do 1000K jsou: XH-A1 (byla první), HMC151E, FX1000, GY HM-100, Z1 (FX7 a spol neuvádím, ty mají horší parametry). Ze všech těchto kamer nemá ani jedna plné rozlišení HD na čipu, popřemýšlej proč .-) . HMC151E používá dvojitý pixel shift (a má nejmenší počet bodů, který záměrně neuvádím), mezi klady patří barvy a kartový záznam (samozřejmě plný manuál), Z1 a FX1000 mají na čipech 1,1mil bodů (celkem), váhodou jsou dobré barvy a dobrý lowlight, v HD jsou mírně "tupé" (ostrost) ale obrázek je celkově moc pěkný. Z1 za sebe dosud nemá 100pct náhradu, je nejpoužívanější kamerou pro SD16:9 v TV. GY HM100 má 1/4 čipy a používá velká kouzla na čipech (počet bodů není velký), má velmi dobrý lowlight, optika má limity ale boduje velikostí a opět plným manuálem. XH-A1 má nejostřejší obraz v HD z těchto kamer (to i po přepisu po FireWire z HDV :-) ), na čipu má 1,5mil bodů a používá pixel shift, reálné rozlišení "čipu kamery" je tak 1600 bodů v horizontálním směru (prokazatelně). Optika má na wide ohnisku limity (ale pomohl plugin proti CA), má plný manuál včetně XLR za velmi dobrou cenu. Barvy mají drobné rezervy, ale v poměru cena výkon je v HD velmi dobrá. Tolik praxe, třeba jednou oldasi pochopíš, co jsou FAKTA a co jsou komerční články. Každá ta kamera má nějaké výhody a nějaké nevýhody, žádná není 100pct. Přesto všechny poskytují řádově lepší obrázek (za všech podmínek) než jakákoliv ručka. Proto full HD u ruček je jen marketink, který o kvalitě výsledného obrazu a barev moc nevypovídá. Full HD kameru s rozumnými parametry koupíš cca od 160k výše, tam je pak obraz prokazatelně o kus lepší, ale cenově spadá do kategorie cca 200K - 500K za kameru :-) . Další debata je už mimo rozumnou oblast, pokud nejsi schopen oddělovat marketink (full HD u ruček, podivné testy na camcorderinfo atd) od faktů, který každý člověk, s těmito kamerami reálně pracující, zná velmi dobře :-) . Full HD je marketink, lidé z oboru limity těchto kamer opravdu dobře znají. Ahoj :-).
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Nevím jak Ty Pavle, ale já zpracovávám video, které mi dorazí po firewire, a z tohoto pohledu se mi jeví jako realitě bližší ten test od camcorderinfo. To, že testují tak, že kameru nijak nenastavují podle mě A1 nijak neznevýhodňuje. Automatický režim ostrost nijak nedegraduje, nepozoruji to, teď jsem to zkoušel.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
FX1000 má 1,04mil ef. bodů pro video, Canon 1,5mil a technologiii pixel shift k tomu (asi jen camcorderinfo mohou dosáhnout výsledku, že FX1000 má "mnohem větší rozlišení" :-) . Jinak aby bylo jasno, vůbec neobhajuju "svou kameru". Ale je třeba pochopit, že pouhé rozlišení samo o sobě nestačí (v této třídě kamer kolem 100k). Např. HMC151E má ještě menší počet bodů na čipech, než Sony, přesto je to oblíbená a prodáváná kamera (osobně jsem ji také porovnal s XH-A1). častot totiž lidé (kteří se těmito kamerami a natáčením živí .-) ) preferují dobré barvy i v lowlight, a to výrazně nad (!!) parametr rozlišení "full HD". Běžný divák rozdíl mezi HMC151E a XH-A1 nepozná, ale pěkné barvy ocení každý - tolik něco z praxe, k těm suchým faktům :-) .
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Každopádně ještě jednou - FX1000 má menší počet bodů na čipech, než XH-A1, nemá profi audio XLR a ani vstup pro linku, pokud vím. Osobně si tak myslím, že měření na camcorderinfo "krapítku kecá" :-) .
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Eda to kupodivu trefil .-) . Rozlišení kamerové části (o kterém jasně hovořím) je na výstupu kamerové části (u G1 i na SDIOUT, a A1 na komponent out). Rozlišení HDV záznamu je pak věc druhá. Principielně jde ale opravdu o fakta (rozlišení měřené postupy BBC, ty na camcorderinfo neumím posoudit, význam mají jistě a bezpochyby především srovnávací), která hovoří o tom, jak např. kamery docilují vyššího rozlišení, než má jejich čip. O závěrech toho BBC měření nemám pochyb, pixel shift se prostě u XH-A1 uplatňuje. Pokud bys chtěl porovnávat XH-A1 s FX1000, musíš vzít v potaz některé vady CCD vs vady CMOS a navrch přihodit cenu vs. chybějící funkce (především XLR audio). Ale ani FX1000 NEMÁ full HD čip, dokonce má na čipu ještě méně bodů, než XH-A1 (plný počet má až Z5). Takže je zřejmé, že pokud někdo provnává kamery v režimu auto (bez správného nastavení parametrů kamer, počínaje clonou, ND filtrem, vypnutím dešumátorů v režimu auto, nastavením frekvence detailů - což u BBC udělali a správně - pak asi může dojít i k tomu, že má XH-A1 nižší rozlišení, i když má větší počet bodů na čipu a k tomu ofset zelené, proti FX1000 :-))) . Osobně jsem obě kamery porovnával a dobře nastavená XH-A1 má obraz ostřejší, nenastavená kamera je pro testování "trochu problém" :-)) (dokonce jsem jim psal na camcorderinfo, jak to testují, jestli měli nastaveno atd - odepsali, že kamery nenastavují a testují v režimu auto - no comment). Tolik fakta :-) .
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
No, ne jak chce Eda..., presne nazvoslovi je na miste u odborne diskuse, jinak placame voloviny, jak marketink... Co je to: "rozliseni kamery"? Na rozdil od digi fotaku, volovina! Udaj zpravidla jen o Mpx CCD. Napr. i u starsich SD kamer se uvadi: kamera s rozlisenim 3Mpx! Cha cha ;-) mysli se CCD a måzi se schvalne, neb vetsina setkala nejprve s digi-fotoaparatem a naivne se domniva, ze digi-kamera funguje obdobne a bude mit i vystup 3Mpx :-D :-D :-D
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Abych byl přesný, jak chce Eda, výsledky co jsem uvedl hovoří o rozlišovací schopnosti kamery.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Třeba FX1000 na stejném webu dává mnohem větší rozlišení: The HDR-FX1000 produced a spectacular video resolution, measuring the highest line widths per picture height we have ever recorded. The camcorder captured a horizontal resolution of approximately 900 lw/ph and a vertical resolution of 800 lw/ph. This is a stellar performance and helps explain why the pinwheels in our motion tests looked so smooth and crisp. (http://www.camcorderinfo.com)
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
Rozlisuj laskave: Rozliseni kamery- mysli se zpravidla Mpx- mysleno svetlocitlivych bunek na CCD, Rozliseni vystupniho souboru - matematicka matice XxY rovnez v Mpx a Rozisovaci schopnost!!! kamery! Na po posledni ma vliv vse predchozi a navic i objektiv a komprimace. Vse je v serii- za sebou.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
To je hodně optimistický test, jinde zase píšou: The Canon XH A1 was tested for its video resolution by shooting a standard ISO 12233 resolution chart and running stills from that footage through Imatest imaging software. In HDV 1080/60i, the camcorder produced approximately 603.5 lines of horizontal resolution and 609.2 lines of vertical resolution, creating an approximate resolution of 367652.2. ----------- Zde změřené rozlišení je více jak poloviční v horizontálním směru, než tebou uváděné z toho PDFka. Takže pravda bude asi někde uprostřed :-). ----------- Jinak si nemyslím, že 3CCD jsou automaticky zárukou lepšího obrazu. --------------- p.s.: TV prima, souhlas, ale na Nově mají taky CMOSy a taky je jim to jedno. Tam jsou prostě proSonovští.
Re: nějaká fakta k rozlišení XH-A1
.. důležitá je i kvalita (a věrnost) barev (3CCD vs 1CCD např.) a reálné rozlišení u různých extrémů (struktury, záblesky,šum lowlight atd) i v např. mírném pohybu (i třeba současně vertikálním).